NOC RESTAURACJI 2018 – SMAKI POLSKI

Noc Restauracji 2018 – Smaki Polski odbędzie się w Wielkopolsce w ośmiu restauracjach. Jest to impreza, która ukazać ma moc polskiej kuchni, korzystającej z najlepszych regionalnych składników i tworzonej przez doświadczonych i ambitnych chefów. – Założeniem, które nam przyświeca jest trafienie do opinii publicznej z informacją, że najlepszy smak bierze się z lokalnego wyrobu kulinarnego a szefowie kuchni są ambasadorami lokalności, świeżości i smaku poszczególnych regionów – mówi Hubert Gonera, pomysłodawca i organizator imprezy.

– Tegoroczna edycja ma być ukłonem w stronę 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Chcemy zrobić prezent sami sobie i pokazać jakie bogactwo niosą za sobą smaki Polski. Swój udział potwierdziło 43 restauracji z dwunastu regionów kraju. W Warszawie menu na Noc Restauracji przygotowuje znany propagator smaków polski szef Karol Okrasa. W Wielkopolsce mamy również wspaniałych szefów. Ośmiu z nich przyłączyło się do naszego wydarzenia” – dodaje.

– Noc Restauracji zmieniała formułę. Podnieśliśmy poprzeczkę. Nasze wydarzenie ma charakter kolacji degustacyjnej opartej na lokalnych specjałach i polskich produktach najwyższej jakości” – rozwija Gonera. – Format realizujemy przy wsparciu wytwórców jakościowych kulinariów, chcąc podkreślić rolę najwyższej jakości składnika w kuchni restauracyjnej. W tym roku są to producent sera dojrzewającego przez sześć miesięcy Bursztyn – Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego, Masarnia Dreszler wytwarzająca rzemieślnicze wędliny klasy premium – między innymi półgęski, które stanowią typowo polski wyróżnik i Manufaktura Łagowski dostarczająca wysokiej jakości oleje smakowe na bazie oleju rzepakowego – między innymi o smaku wędzonych warzyw i porowy.

Ceny za menu degustacyjne wahają się w większości od 69 zł do 120 zł. Podczas tych niezwykłych 3 dni kulinarnej przygody pośród dań bogatych w produkty wysokiej jakości i znakomitych aromatów, w niektórych lokalach będą czekać na gości dodatkowe atrakcje jak choćby muzyka na żywo. W  każdej restauracji goście będą mogli porozmawiać z szefem kuchni o jego inspiracjach.

Wszystkie informacje o lokalach biorących udział w Nocy Restauracji oraz menu degustacyjnych i ich cenach znaleźć można na stronie internetowej www.nocrestauracji.pl oraz fanpage www.facebook.com/NocRestauracji.

Do imprezy dołączyli doskonali szefowie, którzy prowadzą najwyżej oceniane restauracje budujące kulinarny wizerunek regionów. W Wielkopolsce trudno będzie zdecydować się na jedno miejsce!

– Jako organizatora, zarówno mnie jak i cały zespół pracujący nad wydarzeniem cieszy serdeczne i entuzjastyczne przyjęcie projektu przez szefów kuchni. W wydarzeniu potwierdzili swój udział niezwykli szefowie promujący najlepszą polską kuchnię na co dzień” – dodaje Gonera. – Składnikami które są charakterystyczne dla naszego regionu są niewątpliwie szlachetny drób: kaczka, gęś i perliczka ale także sandacz, jesiotr i raki. Wielkopolska słynie także z jakościowej wołowiny i oczywiście wieprzowiny złotnickiej, której również nie zabraknie podczas Nocy Restauracji 2018 – Smaki Polski.

Kaczka – czyli drób umiłowany przez Poznaniaków pojawi się w niesłychanych interpretacjach. Podobno olśniewa kruchością ta od Jakuba Kasprzaka z restauracji Lumiere w Baranowie. Dojrzewa ona dwa tygodnie aby mięso nabrało odpowiedniej delikatności. W daniu pojawi się pieczona z syropem z czarnego bzu. Będzie także pasztet z kaczki z półgęskiem wędzonym i piklowanym awokado w restauracji Avocado. Za kreacje te odpowiada szef Łukasz Wącirz. Kaczka przygotowana metodą sous vide, marynowana w soli i cukrze zaserwowana zostanie w Fidze w Plewiskach. Dawid Klimaniec poda ją z aromatycznym sosem kaczym demi glace, oliwą z wędzonych warzyw oraz lodami agrestowymi. Smakosze mówią, że gęś to jeszcze wyższe loty niż kaczka. Miłośnicy gęsiny będą mogli spróbować piersi gęsi z miodowymi orzechami i konfiturą z modrej kapusty, którą zaserwuje Artur Szwacki nowy szef kuchni restauracji Flavoria w hotelu Andersia. Na perliczkę na pewno warto podjechać do Wąsowa, gdzie od niedawna działa restauracja a la carte Źrebięciarnia, w której szefuje doskonale znany z najlepszych poznańskich restauracji Piotr Markowski. Poda on perliczkę wielkopolską z warzywami i ziołami pochodzącymi z upraw w Folwarku Wąsowo. Tam też pojawi się jesiotr pochodzący z wielkopolskich hodowli.

Szczupak po polsku oraz pierogi z szyjkami rakowymi to doskonały pretekst żeby wybrać się do Ostoji Chobienice. W oddalonej o 90 km od Poznania znakomitej restauracji szefuje Maciej Barton. Tamtejsze menu będzie bardzo staropolskie i wykwintne. Na wykwintne ryby można wybrać się tej nocy do Cuciny w City Park. Tam szef Dominik Narloch przygotuje króla polskich ryb słodkowodnych – wielkopolskiego sandacza. Połączenie tej wyśmienitej ryby z rakami kalarepą i aksamitką wydaje się bardzo intrygujące i zachęcające. Szef Narloch poda także wołowinę z porem, bakłażanem i szparagami. A jeśli o wołowinie mowa to nie można nie spróbować jej w Autentyku, autorskiej restauracji Ernesta Jagodzińskiego. Ten szef wypracował już rozpoznawalny styl i ma spore grono fanów w całej Polsce. Tym razem zaserwuje między innymi Rostbef z Dojrzewalni Autentyka / kalarepą / olejemo smaku wędzonych warzyw z Manufaktury Łagowski.

Rodzima dla Wielkopolski i niespotykana nigdzie indziej w Polsce wieprzowina złotnicka pojawi się między innymi w rumpuciu Piotra Markowskiego z Folwarku Wąsowo czy w rillete z boczku jabłkowego u Artura Szwackiego z Falvorii w Hotelu Andersia.

Co więcej znajdzie się w menu poznańskich i wielkopolskich restauracji tej nocy można przeczytać pod linkiem https://nocrestauracji.pl/#r-cat-item-290


Dania na bazie warzyw z ogrodu, który specjalnie uprawiany jest dla restauracji Cucina 88 przygotuje Dominik Narloch. W towarzystwie delikatnych pomidorów malinowych, kukurydzy, kalarepy, bakłażana i szparagów zaserwowane zostaną specjały takie, jak mangalica (wieprzowina o niezwykłym smaku) czy sandacz. Szczególnie sandacz z rakami wydaje się godnym grzechu połączeniem. W menu nie zabraknie także papierówek, pomidorów malinowych czyli tego co obecnie w ogrodzie najświeższe i najsmaczniejsze.

Z pewnością ambasadorem wielkopolskich smaków nawiązujących do kultury dworskiej i staropolskiej jest Maciej Barton z Pałacu Ostoja Chobienice. Tutejszy szef przyrządzi pierogi z szyjkami rakowymi z sosem na bazie sera Bursztyn z dodatkiem wędzonego boczku. W menu królują dania pochodzące z szacownych ksiąg kucharskich I i II Rzeczypospolitej. Będą to między innymi Figattele cielęce z sosem agrestowym. Jest to danie z mięsa mielonego. Kolejnym solidnym daniem z dawnym manuali kucharkisch jest sztufada – nadziewana pieczeń – z dzika. Na deser niesamowite staropolskie rurki z kremem – ulipki – z pieczonego jabłka. Będzie to doskonała kompozycja wielkopolskiej tradycji ze współczesnymi składnikami na wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o mistrzowską reprezentację kuchni polskiej z elementami eko i wege to godnym polecenia jest menu Piotra Markowskiego z Folwarku Wąsowo. Goście będą mieli okazję spróbować autorskiej interpretacji kultowego poznańskiego dania – pyrów z gzikiem. Nie zabraknie także zupy z wąsowskich warzyw o wdzięcznej nazwie rumpuć. Rumpuć, jak dobrze wiemy, jest to tradycyjna dla Wielkopolski potrawa. Jako danie główne zaserwowany zostanie wielkopolski jesiotr z masłem z Top Tomyśl oraz olejem porowym od Manufaktura Łagowski. Kolejna pozycja to Galantyna z perliczki z warzywami eko z Fąsowa. Na deser zaskoczenie – zupa owocowa z miodem z nostrzyka, szczawikiem zajęczym i warzywami z Folwarku.

Nowoczesny sposób na ukazanie tradycji kulinarnej Wielkopolski odnalazł Artur Szwacki, szef poznańskiej Flavorii mieszczącej się w Hotelu Andersia. Artur znany jest na poznańskiej scenie kulinarnej, z której jednak zniknął na kilka lat, aby prowadzić jedną z najbardziej renomowanych restauracji w Warszawie. Po powrocie oferuje nowe spojrzenie na lokalną kuchnię i nasze wielkopolskie produkty. Szef Szwacki przywita gości duetem z wędzonego półgęska podanego z serem Bursztyn. Wykorzystując także wysokiej jakości produkty lokalne oraz własnej produkcji, szef kuchni zaoferuje Rillette z boczku jabłkowego podane z ciastkiem owsianym, dojrzewającą szynką złotnicką od Nowicki Naturalnie, piklowaną rzepą oraz musztardą jabłkową. W menu podczas Nocy pojawi się także kultowa pierś z gęsi z miodowymi orzechami i konfiturą z modrej kapusty, pure z malin i kawy. Dla miłośników ryb Szwacki przygotuje marynowanego pstrąga z majonezem szczawiowym i kiszoną rzodkiewką. Miłym akcentem kulinarnym na koniec będzie sernik na bazie kultowego serka poznańskiego z białą czekoladą i maślanym ciastkiem na spodzie.

W podpoznańskiej restauracji Figa szef kuchni Dawid Klimaniec, gotujący wcześniej w gwiazdkowej restauracji Michelin w Belfaście, wkomponuje w menu między innymi wielkopolskie sery i kaczkę, jak również swoje popisowe danie – morszczuka gotowanego w brązowym maśle. Ponadto szef Dawid stworzy okazję do spróbowania jego autorskiego menu opartego o wielkopolskie smaki. Na powitanie gościom zostanie zaserwowany kozi twaróg od Marka Grądzkiego z chlebem żytnim razowym z przepisu mistrza wypieku chleba Jacka Banego. Smaku dopełnią wędliny z Masarni Dreszlera. Drugim akcentem będzie wykwintna przystawka w postaci custardu z sera Bursztyn, kurki i porzeczki. W dalszej kolejności pojawi się kaczka z lodami agrestowymi i espumą z foie gras, następnie morszczuk, a na zakończenie mus czekoladowy z czarnym bzem.

Oferta restauracji Lumiere, w której szefem kuchni jest Jakub Kasprzak, opierać się będzie na jakościowym drobiu. Kasprzak przygotuje filet z wędzonego indyka od Masarni Dreszler z dodatkiem świeżych warzyw na pumperniklu. Miłośnicy klasyki w nowym wydaniu nie zawiodą się na ofercie Lumiere. Znajdzie się w niej bowiem żur z wędzonym węgorzem, jajkiem przepiórczym i wielkopolskim białym serem. Ponadto główną „gwiazdą wieczoru” będzie dojrzewająca 2 tygodnie kaczka pieczona z syropem z czarnego bzu, pyzą z mięsem kaczym oraz kapustą. To hołd dla najważniejszej odświętnej potrawy w Poznaniu. Na deser sezonowo, prosto i pysznie: polskie truskawki z tłustą śmietaną i lodami ze świeżego mleka.

Prawdziwą ucztą dla poszukiwaczy smaków wielkopolski będzie wizyta w Autentyku u Ernesta Jagodzińskiego. Ernest jest znany z doskonałych połączeń smaków regionalnych z azjatyckimi. W przygotowanym menu w wysublimowany sposób przenikają się smaki mięsne i rybne. Już w pierwszym akcencie będzie to wyczuwalne. Na powitanie pojawi się bowiem maślana bułeczka z pastrami od Masarni Dreszler z kolendrą. Kolejne danie to najwyższej jakości pstrąg z Zielenicy, pieczony młody burak, maślanka, palony por i miso. Pozostając przy rybach szef Jagodziński zaserwuje dorsza z serem Bursztyn, wieprzowiną, bobem i szczypiorkiem. Hitem tego lokalu z pewnością okaże się Rostbef z Dojrzewalni Autentyka z kalarepą i olejem o smaku wędzonych warzyw z Manufaktury Łagowski. Na zakończenie deser z rabarbaru, maliny i bezy z kremem angielskim.

Szefujący w poznańskiej restauracji Avocado Łukasz Wącirz porwie gości w podróż po kulinarnym świecie smakowych fantazji serwując cztery dania, w aż trzech z nich pojawi się awokado. Na przystawkę podany zostanie domowy brioche z piklowanym awokado, pasztetem z kaczki, wędzonym półgęskiem Masarni Dreszler oraz dmuchanym ryżem i sosem demi glace. W drugim akcie szef Wącirz przygotuje wykwintne Gazpacho pomidorowe z papryką na bazie oleju pomidorowego od Manufaktura Łagowski. Danie główne to wieprzowina z nori z puree z młodych ziemniaków z wasabi i awokado, pieczoną czerwoną cebulą z kalafiorem oraz sos z szalotki. Na deser Sernik cytrynowy, mus z awokado i limonki, maślane ciastko i sorbet z czarnej porzeczki .
W większości lokali na powitanie zaserwowany będzie Amuse-bouche wykonane z sera Burszyn, oleju smakowego od Manufaktura Łagowski oraz wędlin Masarni Dreszler, którzy są partnerami Noc Restauracji 2018 – Smaki Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *