IL Padrino zmienia się

Il Padrino włoska restauracja w Starych Koszarach przez rok funkcjonowania zbudowała markę, a załoga z szefem kuchni Markiem Szubą urzekła swoich gości smakiem serwowanych dań. Siłą tego miejsca jest także stosunek ceny do jakości. To wszystko spowodowało, że ciężko w tej restauracji zjeść coś wchodząc wprost z ulicy. Jednym słowem lokal pęka w szwach. Przyszedł zatem czas na zmiany i to bardzo istotne zmiany.


Fani tego miejsca nie muszą obwiać się o zmiany w menu. Wszystko pozostaje na swoim miejscu z małymi retuszami i minimalnym powiększeniem ilości dań. Zmiany dotyczą przede wszystkim samego lokalu. Ciasny, wąski, jak tramwaj IL Padrino powiększa się o obszerne pomieszczenie położone za ścianą.


– Zwiększamy liczbę stolików, ale klimat, wystrój i charakter tego miejsca się nie zmieni. Chodzi nam o to by nasi goście przybywający do nowego lokalu, czuli się jak w poprzednim miejscu, a co więcej – dania i ceny były takie, do jakich się przyzwyczaili – mówi Marek Szuba, szef kuchni.

IL Padrino ma być lokalem, który jest blisko swoich gości. Stąd dbałość o szczegóły, ale także o funkcjonalność i przyjazne miejsce dla rodzin. W lokalu będzie duża bawialnia dla dzieci. Zostanie wyposażona w atestowane zabawki, ale także kolorowanki, kredki itd. Będzie także można na dużym telewizorze oglądać bajki. W każdą niedzielę dziećmi zajmować się będzie animatorka, co pozwoli rodzicom ze spokojem zjeść posiłek i spędzić czas bez obawy o swoją pociechę.

– Wydzieliliśmy w lokalu także kącik dla rodzica z dzieckiem. Będzie tam przewijak i miejsce dla matek karmiących – mówi menadżerka lokalu Monika Bachorz. – To jednak nie wszystko – nasz lokal jest restauracją bez barier. Niepełnosprawni ruchowo, poruszający się na wózku nie będą mieć problemu, by wjechać do restauracji i swobodnie z niej korzystać. W całym lokalu nie ma bowiem progów.


Restauracja IL Padrino dba zawsze o wygląd i nastrój w lokalu. Nie inaczej będzie też i w nowych wnętrzach. Ściany będą wciąż zdobić kadry z filmu „Ojciec Chrzestny” a w tle będzie można usłyszeć włoską muzykę.  Restaurację ozdobią również drzewko oliwne i pomarańczowe. Oliwka, specjalnym transportem przyjechały do Poznania prosto z Włoch. Na jednej ze ścian pojawiły się również zabytkowe cegły, pochodzące z budynków Starych Koszar, które w trakcie prac rewitalizacyjnych zostały złożone i teraz ponownie wróciły na swoje miejsce.

Goście w powiększonym IL Padrino spotkają swoich ulubionych kelnerów i kucharzy, których będą mogli obserwować przy pracy, podobnie jak było to w poprzednim lokalu.

– Będziemy serwować nasze sprawdzone specjały od carpaccio wołowego, przez zupę rybną, makarony i pizze oraz sałatki do steka wołowego. Pojawią się też nowe dania jak klasyka gatunku kuchni włoskiej, przystawka vitello tonnato. Chcemy, żeby nasi goście nie stracili niczego, do czego się przyzwyczaili, ale by czuli się swobodniej, no i żeby nie musieli czekać na możliwość delektowania się swoimi ulubionymi daniami – mówi Marek Szuba, szef kuchni.


6 i 7 października goście IL Padrino będą mogli wziąć udział w Festiwalu Pizzy i Makaronu. W tym dniu będzie mnóstwo atrakcji tych kulinarnych, ale nie tylko. Sobotę zadedykujemy smakoszom wina i włoskiej kuchni. Każdy gość otrzyma kieliszek wina. Niewątpliwą atrakcją będą zabytkowe włoskie samochody i przejażdżki po Starych Koszarach i City Parku. To nie wszystko, bowiem każdy, kto będzie chciał, będzie miał możliwość skomponowania z przygotowanych składników swojej „pizzy marzeń”. A wszystko to przy włoskiej muzyce na żywo. Wielkie przeboje znane ze słynnego Festiwalu w San Remo zaśpiewa Włoch na co dzień mieszkający w Poznaniu, Thomas Grotto. Znany jest m.in. z udziału w trzech edycjach programu telewizyjnego prowadzonego przez Wojciecha Manna – „Szansa na sukces”. Dwa razy brał udział w finale programu w Sali Kongresowej a Elżbieta Zapendowska po warsztatach wokalnych stwierdziła, że Thomas to najlepszy męski głos w Polsce. Z piosenkarzem spotkamy się jeszcze dwa razy w październiku w ramach piątkowych spotkań przy winie i daniach kuchni włoskiej. Włoska muzyka na żywo ma towarzyszyć również kolejnym, cyklicznym piątkowym spotkaniom w wieczornym niepowtarzalnym klimacie.

Niedziela, 7 października, poświęcona będzie dzieciom i rodzinom. Dzieci powitamy Piccolo i krówkami. Zaplanowano również wspólne przygotowanie pizzy z uczestniczką Master Chef Junior, Nicolą Grzybowską oraz dla dorosłych, jak w sobotę możliwość skomponowania swojej wymarzonej pizzy. W bawialni w tę niedzielę i każdą następną dziećmi będą zajmować się animatorzy. – Chcemy, by niedziele w IL Padrino dawały możliwość wspólnego, rodzinnego spędzania czasu  – dodaje menadżerka Monika Bachorz.

Powiększone IL Padrino nie zwiększa tylko swojej powierzchni, ale także ofertę. Lokal ma być miejscem, w którym będzie spędzać się czas nie tylko na delektowaniu się daniami włoskimi, ale będzie to miejsce spotkań rodzinnych, towarzyskich przy dobrej muzyce i różnych kulinarnych wydarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *